👈 فروشگاه فایل 👉

طبيعت در ادبيات فارسي

ارتباط با ما

... دانلود ...

طبيعت در ادبيات فارسي

بخشی از متن اصلی :

مقدمه : طبيعت از ابتدا تا امروز همواره يكي از خاستگاه ها و سرچشمه هاي هنر بوده است. نقاشي مثلا'، از مينياتورهاي چيني و ژاپني و نقاشي هاي هندسي آنها بگيريم تا نقاشي ها و مينياتورهاي عصر تيموري و صفوي و تا منظره سازي هاي نقاشان قرن هفدهم و هجدهم و اوائل قرن نوزدهم مثل '‌‌ترنر ' و ' كانستبل ' و تا نقاشان امپرسيونيست ون گوگ، گوگن،‌‌ مونه،‌ پيسارو و نيز امروزكه در كنار مكاتب گوناگون قرن بيستم آثاري هست كه به صورتي نو از طبيعت مايه مي گيرد. يا حتي در موسيقي كه هنري است شنيداري و در وهله اول چنين به نظر مي رسد كه با طبيعت هيچ ارتباطش نيست. در صورتي كه بسياري از آثار معروف آهنگسازان نامدار جهان خاستگاهي طبيعي دارد. امثال سمفوني' پاستورال' بتهوون يا'در يچه قوي' چايكوفسكي يـــــا'چهارفصل' ويدالدي، كه هر كدام به نحوي بر اثر تاثير ويژه آهنگساز از طبيعت آفريده شده‌اند و از همه بارزتر در هنر شعر، كه نمونه ها و نشانه هاي آن را از قديم ترين ايام تا كنون، در آثار منظوم و شاعرانه همه كشورهاي جهان مي توان ديد. از ترانه ها و شعرهاي 'سافو 'و '‌بيلي تيس ' در سرزمين سرسبز و سواحل جادويي يونان بگيريد تا شاعران جاهلي عرب مثلا' ' امرء القيس ' در بيابانهاي پر از « ربع و اطلال و دمن » يا تغزلات آغاز قصايد قصيده سرايان قرون پنجم و ششم، مثلا' ' فرخي ' و ' ازرقي ' و ' خاقاني ' و به ويژه ' منوچهري ' كه اصلا' شاعر طبيعت نام گرفته است. تا كلا' همه شاعران رمانتيك قرن نوزدهم سراسر اروپا كه ديگر زمينه اصلي و چشم انداز غالب آثار شعر آنها طبيعت رنگارنگ و رويايي است امثال ' لامارتين '، '‌ هوگو '، ' موسه '، '‌ هاينه '، ' بايرون ' و بسياري ديگر، و تا شاعران امروز، مثلا'سن ژون پرس' و رابطه او با دريا و 'رابرت فراست' و رابطه او با صحرا و جنگل يا 'نيما'‌ و طبيعت مازندران يا 'نرودا' كه حتي به اجزاي طبيعت نيز به چشم اعضاي محبوب خود نگاه مي كند.

و جز اينان، شاعران ديگر هم. كه البته مستقيما'‌ با طبيعت صرف روبه‌رو نيستند. يعني صرف وصف طبيعت را در شعر آنان نمي توان ديد، ولي آنها نيز به نحوي با طبيعت در آميخته اند و در اشعار آنها، تصويرهاي گوناگون طبيعت در حكم ما به ازاء هاي بيان انديشه هاي آنهاست. و البته شاعراني بوده اند و هستند كه مطلقا' با طبيعت سر و كار نداشته اند و طبيعت همواره در حاشيه شعر آنها و در حقيقت تحت ااشعاع دور پروازهاي تخيل و تفكر آنها بوده است. مثلاً 'فردوسي'‌‌ و 'مولوي' و 'حافظ' يا 'دانته' و 'شكسپير' و 'گوته'‌. (طبيعت وشعر در گفتگو باشاعران شاه حسيني،87 و88)

این فایل به همراه چکیده ، فهرست مطالب ، متن اصلی و منابع تحقیق با فرمتword در اختیار شما قرار می‌گیرد

تعداد صفحات : 63

👇محصولات تصادفی👇

بررسی اصول و روشهای اجرای پی بررسی اصول مدیریت اساس نامه بورس اوراق بهادار طرح کسب و کار تولید روغن خام ( روغن نباتی ) دانلود گزارش کارآموزی مجموعه ورزشي